Užavas kausa finālspēle: “VEF Rīga” triumfs basketbola svētkos Liepājā

19.02.2023

Latvijas basketbola Užavas kausa izcīņas finālspēlē pārpildītajā Liepājas Olimpiskajā centrā “VEF Rīga” pārspēja BK “Liepāja” – 87:66 (24:12, 40:35, 67:55), otro gadu pēc kārtas iegūstot prestižo balvu. Par finālspēles vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Kristers Zoriks.

“VEF Rīga” no pirmās minūtes ieslēdza pilnu jaudu aizsardzībā, cenšoties mazāk pieredzējušajiem mājiniekiem maksimāli apgrūtināt uzbrukumu veidošanu. Ieceri izdevās īstenot daļēji, jo “Liepājas” basketbolisti, pārvarot pretestību, diezgan bieži tomēr tika pie brīviem metieniem. Bet – precizitātes manāmi trūka (pirmajā ceturdaļā 2p. 3/10, 3p. 2/12) un neglāba arī uzbrukumā izcīnītās 7 atlēkušās bumbas). Rīdzinieki acīgi izmantoja katru mājinieku kļūdu aizsardzībā, līdz 9. minūtei sakrājot vērā ņemamu pārsvaru (9:24).

Liepājnieku uzbrukumu iekustināja “mazais” sastāvs un spēles vidusdaļā “Liepāja” atjaunoja intrigu, pēc 16:34 panākot 42:45 (23. minūtē). Tomēr Kristera Zorika organizētā “VEF Rīga” uzbrukuma stabilitātei liepājnieki līdzi tomēr neturēja. Pēc 44:56 mājinieki vēl iedzina līdz 50:57 (28. minūtē), bet turpinājumā “VEF Rīga” pakāpeniski palielināja pārsvaru.

Visā spēlē uzvarētājiem labāka metienu precizitāte (2p. 18/37 – 14/28, 3p. 11/24 – 9/29, 1p. 18/24 – 11/15), uzvara cīņā pie groziem (41-29) un mazāk kļūdu (8-14).

“VEF Rīga” Kristers Zoriks guva 18 punktus un izdarīja 6 rezultatīvas piespēles, Anrijs Miška 15, Māris Gulbis 14, Artis Ate 12, Glens Kouzijs 11. Elija Klarenss 9, Naisirs Brūkss 5 (12 atl.), Emīls Krūmiņš 3.

BK “Liepāja” Roberts Freimanis guva 13 punktus, Ojārs Bērziņš 12, Kārlis Šiliņš 11, Ričards Daniels Vanags 10, Arnolds Helmanis 8, Renārs Birkāns 6 (8 piesp.), Juris Vītols 4, Adrians Visockis-Rubenis 2, Frederiks Meinarts, Kristaps Soldatenoks, Mārtiņš Kilups, Artūrs Vuciņš.

Ceļā uz finālspēli “VEF Rīga” pusfinālā divās spēlēs pārspēja BK “Ventspils” komandu (87:62 un 81:77).

BK “Liepāja” astotdaļfinālā pārspēja Reģionālās līgas komandu “Nīca/BLi” (96:72 un 115:56), ceturtdaļfinālā divu spēļu summā pieveica Ramirent Nacionālās līgas komandu “Kandava/Anzāģe” (77:82 un 81:65), bet pusfinālā pārspēja “VALMIERA GLASS VIA” (77:69 un 81:78).

Latvijas basketbola kausa izcīņa iepriekš notika no 1948. līdz 1952. un no 1960. līdz 1994. gadam, kad kausu ieguva 13 komandas no 6 pilsētām un novadiem. Visbiežāk to izdarīja zvejnieku arteļa “9. maijs” komanda, kas uzvarēja 9 turnīros. Seko Rīgas “Lokomotīve” ar piecām uzvarām. Pēdējos trijos turnīros (1992-1994) kausu izcīnīja “Brocēni”.

Atjaunojot Latvijas kausa izcīņu, par turnīra ģenerālsponsoru kļuva Užavas alus darītava. 2022. gadā finālspēlē Ventspilī “VEF Rīga” pārspēja BK “Ventspils” ar 74:62.